East Sequoia All-League winter sports teams announced

Farmersville’s Jazmaine Stewart dribbles the ball against Corcoran. In the loss to Corcoran, Stewart scored 34 points for the Aztecs.(Kason Clark)

Several local athletes earn All-League selections for their play this past season; Woodlake, Farmersville, Granite Hills, Strathmore, Lindsay and Summit Charter represent the East Sequoia League

TULARE COUNTY – After wrapping up its winter sports season, the East Sequoia League has now announced its All-League selections. For their performances in basketball, soccer and wrestling, many athletes from across Tulare County were acknowledged for their play this past winter.

In the Sequoia League for soccer and basketball, players from Granite Hills, Strathmore, Lindsay and Woodlake had several players selected for MVP, Offensive Player of the Year, Defensive Player of the Year and other awards across those sports.

In the Redwood League, soccer and basketball teams from Summit Charter Collegiate Academy and Farmersville saw several players earn major awards. In addition, several coaches from these leagues were named Coach of the Year for successfully leading their programs this past winter.

In the East Sequoia League, wrestlers from Woodlake, Farmersville, Strathmore and Granite Hills earned All-League selections. Martin Kouyoumtjian from Granite Hills was named the league’s Coach of the Year for leading the Grizzlies to a third-place finish in the East Sequoia League.

Winter 2023/24 All-League and League Finish

Boys Basketball Sequoia League

Corcoran – 8-0
Granite Hills – 5-3
Strathmore – 5-3
Lindsay – 1-7
Woodlake – 1-7

Coach of the Year – Casey Snyder – Corcoran

Sequoia All League 1st Team

MVP – Javon Bragg – Corcoran; OPOY – Joziah Alaniz – Corcoran; DPOY – Cruz Campos – Granite Hills; Isaiah Gonzalez – Corcoran; Elijah Green – Granite Hills; Isaiah Colunga – Strathmore; Canyon Johnson – Strathmore; Hugo Cruz – Woodlake

Sequoia All League 2nd Team

Ethan Hammond – Corcoran; Julian Fernandez – Corcoran; Alonzo Campos – Granite Hills; Joel Iniguez – Granite Hills; Dion Ambriz – Strathmore; Nico Martinez – Strathmore; Joseph Avilez – Woodlake

Redwood League

Summit Charter – 7-1
Orange Cove – 6-2
Orosi – 5-3
Farmersville – 1-7
Wonderful College – 1-7

Coach of the Year – Ken Caldwell – Summit Charter

Redwood All League 1st Team

MVP – Diego Sanchez – Orange Cove; OPOY – Bryant Gomez – Orosi; DPOY – Shawn Smith – Summit Ch.; Kristian Avila – Summit Ch.; Austin Martin – Summit Ch.; Alexis Beltran – Orange Cove; Aiden Perez – Farmersville; Demetrio Alvarado – Wonderful

Redwood All League 2nd Team

Liam Leyva – Summit Charter; Seth Ismael – Summit Charter; Alejandro Jimenez – Orange Cove; Miguel Lugo – Orange Cove; Glenn Fermin – Orosi; Heleno Saucedo – Farmersville; Victor Castro – Wonderful

Girls Basketball Sequoia League

Corcoran – 8-0
Strathmore – 6-2 
Lindsay – 4-4
Woodlake – 2-6
Granite Hills – 0-8

Coach of the Year – Johnny Santos – Corcoran

Sequoia All League 1st Team

MVP – Emilee Santos – Corcoran; OPOY – Melanie Navarro – Lindsay; DPOY – Alexis Ibarra – Strathmore; Katalina Castillo – Corcoran; Alyssa Gonzalez – Strathmore; Abby Kelley – Woodlake; Zoee Cabral – Corcoran

Sequoia All League 2nd Team

Natalie Luna – Corcoran; Breanna Jara – Lindsay; Jennifer Gonzalez – Strathmore; Alina Gurrola – Granite Hills; Leslie McClour – Granite Hills

Redwood League

Farmersville – 7-1 
Orosi – 6-2
Summit – 5-3
Wonderful – 2-6
Orange Cove – 0-8

Coach of the Year – Antonio Juarez – Farmersville

Redwood All League 1st Team

MVP – Jazmaine Stewart – Farmersville; OPOY – Jaden Perez – Summit; DPOY – Deziree Chavez – Orosi; Janessa Garza – Farmersville; Nataly Rodriguez – Orosi; Alexis Vazquez – Summit; Sandy Ulloa – Wonderful

Redwood All League 2nd Team

Estrella Valencia – Farmersville; Ashley Mondragon – Orosi; Evanie Mendoza – Summit; Rebecca Gonzalez – Wonderful

Boys Soccer Sequoia League

Lindsay – 6-0-1
Granite Hills – 4-2-2
Strathmore – 3-4-1
Woodlake – 2-4-1
Corcoran – 1-5-1

co-Coach of the Year – Eric Romero – Strathmore
co-Coach of the Year – Tony Godoy – Lindsay

Sequoia All League 1st Team

MVP – Andres Perez – Lindsay; co-OPOY – Bryan Martinez – Lindsay; co-OPOY – Jesus Medrano – Strathmore; DPOY – Eliomar Vargas – Woodlake; Goalie of the Year – Elijah Gonzalez – Granite Hills; Carlos Torres – Lindsay; Jose Cortez – Lindsay; Ivan Camargo – Lindsay; Tony Cordova – Lindsay; Jesus Martinez – Lindsay; Jonathan Gonzalez – Strathmore; William Ruiz – Granite Hills; Hector Gonzalez – Granite Hills

Sequoia All League 2nd Team

Angel Nieto – Lindsay; Dominic Vasquez – Lindsay; Matthew Urbano – Lindsay; Armado Saavedra – Lindsay; Angel Zamora – Granite Hills; Anthony Alcantar – Granite Hills; Jonathan Alvarado – Granite Hills; Carlos Zavala – Granite Hills; Xavier Andrade – Strathmore; Saul Diaz – Strathmore; Alejandro Rosales – Woodlake; Giovanny Mata – Corcoran

Redwood League

Orosi – 7-1
Farmersville – 7-1
Wonderful – 4-4
Orange Cove – 2-6
Summit Charter – 0-8

co-Coach of the Year – Reynaldo Perez – Orosi
co-Coach of the Year – Horacio Bravo – Orange Cove

Redwood All League 1st Team

MVP – Juan Rodriguez – Orosi; OPOY – Angel Vargas – Farmersville; DPOY – Nathan Nunez – Orosi; Goalie of the Year – Joshua Acevedo – Wonderful; Alexander Lopez – Orosi; Daniel Gonzalez – Orosi; Irvin Espinoza – Farmersville; Alex Rodriguez – Farmersville; Omar Ramirez – Farmersville; Estevan Luna – Wonderful; Erick Ayon – Wonderful; Jose Julian Magdaleno – Orange Cove; Samuel Lara – Summit

Redwood All League 2nd Team

Jonathan Nemecio – Orosi; Santiago Cisneros – Orosi; Kevin Perez – Orosi; Diego Marroquin – Orosi; Jairo Castro – Farmersville; Albert Becerra – Farmersville; Jovani Corona – Farmersville; Diego Luquin – Farmersville; Patricio Salas – Wonderful; Santos Ibarra – Wonderful; Alejandro Lopez – Orange Cove; Armando Ortiz – Summit

Girls Soccer Sequoia League

Lindsay – 8-0
Granite Hills – 4-2-2
Woodlake – 3-4-1
Strathmore – 3-5
Corcoran – 0-7-1

Coach of the Year – Freddy Martinez – Lindsay

Sequoia All League 1st Team

MVP – Kaylene Magana – Lindsay; OPOY – Isabel Perez – Lindsay; DPOY – Angelique Gonzalez – Granite Hills; Yazmin Madrigal – Lindsay; Monse Gutierrez – Lindsay; Alyssa Ramirez – Lindsay; Josaleen Garay – Granite Hills; Anahi Ramos – Granite Hills; Noemi Aldana – Woodlake; Alexis Zequieda – Woodlake; Alexandra Almanza – Strathmore; Anahy Rodriguez – Corcoran

Sequoia All League 2nd Team

Sofia Adame – Lindsay; Corina Mascarenas – Lindsay; Audryna Ramirez – Lindsay; Araceli Perez – Lindsay; Jazleen Alvarado – Granite Hills; Mia Hernandez – Granite Hills; Solangy Arrelano – Granite Hills; Veraldin Ibarra – Granite Hills; Vanessa Palafox – Woodlake; Brissia Paz – Woodlake; Alyssandra Oracion – Strathmore; Viviana Zamorano – Corcoran

Redwood League

Orosi – 7-0-1
Farmersville – 4-2-2
Summit Charter – 3-3-2
Wonderful College – 2-4-2
Orange Cove – 0-7-1

Coach of the Year – Mariano Silva – Orosi

Redwood All League 1st Team

MVP – Jocelyn Ortiz – Farmersville; OPOY – Estrella Hernandez – Orosi; DPOY – Leslie Madrid – Orange Cove; Natalie Mercado – Wonderful; Tatania Gibbs – Summit; Estrella Ramos – Summit; Anasol Martinez – Farmersville; Maribel Ellis – Farmersville; Genesis Ocampo – Orosi; Yesenia Araujo – Orosi; Jasmine Lupian – Orosi; Ashley Galvan – Orosi

Redwood All League 2nd Team

Gariela Sanchez – Orange Cove; Solena Rico – Wonderful; Stephanie Chambers – Summit; Joanna Guedea – Summit; Raquel Mayorga – Farmersville; Ashley Moran – Farmersville; Mariana Cisneros – Farmersville; Yvette Rodriguez – Farmersville; Sheyla Herrera – Orosi; Kayly Madrigal – Orosi; Stacy Pina – Orosi; Abril Monroy – Orosi

Wrestling Standings

Woodlake
Farmersville
Granite Hills
Corcoran
Strathmore
Summit Charter
Lindsay
Orange Cove

Coach of the Year – Martin Kouyoumtjian – Granite Hills

106 – Isaac Nicolas – Woodlake; 113 – Jesus Gamboa – Farmersville; 120 – Angel Garcia – Woodlake
126 – Andrew Nunez – Farmersville; 132 – Aldo Rodriguez – Woodlake; 138 – Isaac Azevedo – Strathmore; 144 – Justin Huerta – Corcoran; 152 – Jonathan Duran – Granite Hills; 157 – Brenden Doyle – Woodlake; 165 – Pedro Corona – Strathmore; 175 – Omar Casas – Farmersville; 190 – Adrian Duran – Granite Hills; 215 – Jeremiah Horn – Corcoran; 285 – Ezzrah Young – Granite Hills

Start typing and press Enter to search